گروه مهندسی ماترن در سال 1392 فعالیت خود را در زمینه طراحی و اجرای ساختمان های متعدد در سطح تهران و شهرستان ها شروع کرده و طی این سال ها موفق شده ایم مجموعه ای از بناهای ارزشمند را در سطح تهران و کشور اجرا کنیم. هدف ما متفاوت بودن با توجه به دانش و توانایی های مجموعه خود است.

Instagram feed

0912-4499915 m.bolvardi17@gmail.com

طراحی نما با استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL)

خانهدسته‌بندی نشدهطراحی نما با استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL)

طراحی نما با استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL)

طراحی نما با استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL)

اچ پی ال (HPL) چیست؟

اچ پی ال (HPL) مخفف High Pressure Laminate به معنای ورق های لمینیت فشرده شده تحت فشار بالا می باشد. این ورق ها که با نام فرمیکا نیز شناخته می شوند از لایه های مختلف کاغذ کرافت تشکیل شده اند. در فرآیند تولید این ورق ها لایه های مختلف کاغذ کرافت به همراه روکش نهایی ورق به رزین های ترموست آغشته شده و در دما و فشار بالا به یک ورق متراکم و یکپارچه تبدیل می گردد. رزین های به کار برده شده در این رزین ها با پایداری و مقاومت شیمیایی بالایی که دارند موجب چسبندگی، پیوند پایدار و برگشت ناپذیر لایه های مختلف به کار گرفته شده در ورق های اچ پی ال (HPL) می شوند. به همین دلیل اثرات مختلف جوی هیچ تأثیری روی این ورق ها نداشته و باعث کاهش کیفیت آنها با گذشت زمان نمی شوند.

اچ پی ال (HPL)

مشخصات

ورق های اچ پی ال (HPL) شرایط بسیار مناسبی را برای طراحی نما در اختیار طراح قرار می دهند. نصب این ورق ها آسان و سریع بوده، در برابر عوامل جوی مانند تابش آفتاب تغییر رنگ نمی دهند، وزن آنها سبک بوده و به آسانی نیز قابل شست و شو هستند. با توجه به این مزایا و موارد بسیار دیگر می توان گفت ورق های اچ پی ال (HPL) گزینه مناسبی برای طراحی نما می باشند.

طراحی نمای اچ پی ال

در طراحی نما با استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL) بایستی به انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط طراحی نما نیز دقت شود. روش های نصب این ورق ها را به طور خلاصه می توان به سه نوع زیر تقسیم بندی کرد:

1- نصب با پیچ نمایان

در این روش ورق ها توسط پیچ به سادگی به پروفیل های عمودی اتصال می یابند. برای زیرسازی این ورق ها می توان از قوطی 40×40 میلیمتر استفاده کرد. ایراد عمده این روش نمایان بودن پیچ به کار رفته شده است.

2- نصب با پیچ مخفی

در این روش روی پیچ ها توسط سرپوش هایی با رنگ ورق پوشانیده می شوند.

3- نصب به روش هنگ

در این روش پروفیل های آلومینیومی به پشت پانل اتصال یافته و در نتیجه پیچ های اتصال ورق دیده نمی شوند. به نظر می رسد این روش بیشتر از سایر روش ها برای طراحی نما مناسب باشد.

طراحی نمای خلاقانه اچ پی ال

از جمله مواردی که ممکن است استفاده از این مصالح مناسب را در طراحی نما محدود کند برخی محدودیت های این ورق ها در سطوح منحنی است. استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL) در نماهای منحنی امکان پذیر بوده ولی بایستی در انتخاب ضخامت ورق و روش نصب دقت لازم صورت گیرد.

برای تمیز کردن نماهای اچ پی ال (HPL) می توان از آب و مواد شست و شوی خانگی استفاده کرد.

ابعاد

ضخامت: 12،8،6،5،3 و … (جهت استفاده در طراحی نما ضخامت های 6 و 8 میلیمتر توصیه می گردد.)

طول و عرض: 1300×3050 میلیمتر و 1300×2800 میلیمتر

تنوع بسیار مناسب در طرح و رنگ این ورق ها که برخی از آنها را در زیر مشاهده می کنید، می تواند جایگزین مصالح دیگری همچون چوب و ورق های کامپوزیت آلومینیوم در طراحی نما شده و به صورت گسترده در نما مورد استفاده قرار گیرد.

ورق اچ پی ال

ارسال دیدگاه