گروه مهندسی ماترن در سال 1392 فعالیت خود را در زمینه طراحی و اجرای ساختمان های متعدد در سطح تهران و شهرستان ها شروع کرده و طی این سال ها موفق شده ایم مجموعه ای از بناهای ارزشمند را در سطح تهران و کشور اجرا کنیم. هدف ما متفاوت بودن با توجه به دانش و توانایی های مجموعه خود است.

Instagram feed

0912-4499915 m.bolvardi17@gmail.com

طراحی نما با استفاده از بلوک های شیشه ای

خانهدسته‌بندی نشدهطراحی نما با استفاده از بلوک های شیشه ای

طراحی نما با استفاده از بلوک های شیشه ای

طراحی نما با استفاده از بلوک های شیشه ای

نام پروژه: خانه ای با نمای شیشه ای

مساحت : 243.73 متر مربع

طراح : هیروشی ناکامورا و شرکت NAP            

سال اتمام: اکتبر 2012

مکان ساخت: هیروشیما، ژاپن

طراحی نما - بلوک شیشه ای

این نمای شیشه ای در کنار یک جاده شلوغ ساخته شده است، بنابراین هیروشی ناکامورا و استودیوی او NAP می خواستند با طراحی نمایی بدیع و نوآورانه فضایی خصوصی و پوشیده به دور از رفت و آمد مردم و ماشین ها برای ساکنان این خانه ایجاد کنند. البته با طرحی بهتر و زیباتر از یک نمای صلب. بنابراین معماران با طراحی نما با استفاده از بلوک شیشه ای فضایی آرام همراه با مناظری زیبا و به دور از سرو صدای ماشین و عابرین را به وجود آورده اند که گویای غنای زندگی در این خانه است.

یک طبقه به اندازه یک اتاق در زیر باغ به عنوان پارکینگ ساخته شده است و معماران 6000 بلوک شیشه ای مخصوص را برای طراحی نما در جلوی ساختمان در نظر گرفتند. نمای شیشه ای بسیار بلند بوده و برای تقویت آن بلوک های شیشه ای به وسیله پیچ هایی به هم متصل شده اند.

برای جلوگیری از عبور نور از نمای شیشه ای و به عنوان فیلتر اطراف نما با درختان افرا و زبان گنجشک و راش پوشیده شده است.

یک اتاق نشیمن در پشت باغ واقع شده و به وسیله پرده هایی از باغ جدا شده است. این پرده ها برای نمایان شدن دومین نمای شیشه ای که در پشت اتاق است تا خورده می شوند که خطوط لبه یک پله مرکزی را تشکیل می دهند. ساکنان پس از ورود به خانه در ابتدا با راه پله مواجه می شوند. قسمت دوم باغ در پشت خانه واقع شده است و اتاق کودکان در طبقه بالا قرار دارد و اتاق ناهارخوری و آشپزخانه در طبقه اول هستند و یک اتاق مطالعه، اتاق ژاپنی و یک اتاق خواب اضافه در این طبقه قرار داده شده اند.

طراح نما را همانند آبشاری می داند جاری که پراکندگی نور و طراوت و تازگی هوا را به همراه دارد.

طراحی نما - بلوک شیشه ای - فضای داخلی

نمای شیشه ای

در طراحی نما از 600 بلوک شیشه ای خالص (50 م.م *235 م .م* 50 م.م ) استفاده شده است . بلوک های شیشه ای خالص با جرم در واحد مساحت بالایی که دارد عاملی مؤثر در جلوگیری از عبور سرو صدا بوده و در عین حال قادر است تصویری واضح و شفاف از مناظر شهر را نمایش دهد. برای تحقق چنین نمایی و تولید شیشه های با شفافیت بسیار بالا در ریخته گری این شیشه ها از بوروسیلیکات و دیگر مواد خام برای شیشه های نوری استفاده شده است.

بلوک شیشه ای - ریخته گری

ابعاد نما  8.6 متر* 8.6 متر بود که بلوک های شیشه ای را با توجه به عرض 50 میلی متری آنها نمی شد ثابت و ایستاده نگهداشت بنابراین طراحان با ایجاد سوراخ هایی در بلوک های شیشه ای و استفاده از 75 پیچ و مهره فلزی ضد زنگ در بالای نما بلوک ها را به هم متصل و وابسته کردند. چنین ساختاری در برابر فشارهای جانبی نیز آسیب پذیر بود به همین دلیل طراحان در طول بلوک های شیشه ای از میله های فلزی مسطح به ابعاد 40م.م*4م.م و به فواصل 10 سانتیمتر استفاده کردیم. میله های مسطح در داخل ضخامت 50 میلی متری بلوک های شیشه ای جای گذاری شدند به طوری که در ظاهر نما پیدا نیستند و هم چنین یک درز گیر (آب بند) 6 میلی متری برای ایجاد پیوستگی و یکنواختی در بلوک های شیشه ای بین آنها قرار گرفته است در نتیجه وقتی از باغ های دیگر یا خیابان به این نما نگاه میشود یک نمای شفاف دیده میشود.

بلوک شیشه ای - نصب

این نمای بلوک شیشه ای دارای وزن حدو 13 تن است. تیرها و ستون های آن در صورت ساخته شدن با بتن بسیار بزرگ و حجیم می شدند، بنابراین طراحان برای ساخت این نما از ستون های فولادی پیش تنیده استفاده کردند. سپس بعد از کار گذاشتن نما اطراف ستون ها بتن ریخته شد.

مراحل ریخته گری بسیار مشکل بود و می بایست شیشه ها به آهستگی خنک شده و تنش و فشار، پسماند و رسوبات آن حذف شود. با وجود این مسائل و حتی سختی حفظ این نمای شیشه ای این پروژه در ایجاد یک فضای رویایی و غیر منتظره در فضای داخلی کاملاً موفق بوده است.

طراحی نما - بلوک شیشه ای نمای نزدیک

ارسال دیدگاه