گروه مهندسی ماترن در سال 1392 فعالیت خود را در زمینه طراحی و اجرای ساختمان های متعدد در سطح تهران و شهرستان ها شروع کرده و طی این سال ها موفق شده ایم مجموعه ای از بناهای ارزشمند را در سطح تهران و کشور اجرا کنیم. هدف ما متفاوت بودن با توجه به دانش و توانایی های مجموعه خود است.

Instagram feed

0912-4499915 m.bolvardi17@gmail.com

طراحی نمای خلاقانه با استفاده از آجر

خانهدسته‌بندی نشدهطراحی نمای خلاقانه با استفاده از آجر

طراحی نمای خلاقانه با استفاده از آجر

از جمله مصالح مهم معماری گذشته ایران که یکی از نمادهای معماری گذشته ایران نیز محسوب می شود آجر است. این مصالح ساختمانی به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه و همچنین زیبایی و کارکرد مناسب به فراوانی در معماری ایران مورد استفاده قرار گرفته است. همین امر موجب پدید آمدن بناهای شاخص و فوق العاده هنرمندانه در معماری گذشته کشور ما شد. اما در معماری اکنون ما اگرچه از آجر به فراوانی در نمای ساختمان ها استفاده می شود اما اکثر آنها خالی از طراحی هنرمندانه و ذوق معمارانه هستند. نمی توان انتظار داشت که در ساختمان های کنونی آجر به سبک سنتی در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد. در این میان به نظر می رسد بایستی خلاقیت هایی در استفاده از آجر در طراحی نماهای ساختمان ها به سبک مدرن صورت گیرد. در ادامه مثال هایی از اینگونه طراحی ها آورده می شود.

Poroscape / Younghan چانگ + استودیو Archihol

طراحی نما آجر

مکان ساخت: کره جنوبی، سئول

معمار: یوهان چانگ

سال اتمام پروژه: 2011

هدف طراح در این پروژه طراحی ساختمانی بوده است که پیوندی میان سنت و مدرنیته بوجود آورد. خیابان اینسادونگ که این ساختمان در آن واقع شده خود خیابانی قدیمی بوده که اکنون دامنه وسیعی از رفتارهای فرهنگی سنتی به همراه فعالیت های مدرن که دهه های اخیر در این خیابان شکل گرفته در آن به وقوع می پیوندند.

آجر در طراحی نماهای ساختمان
آجر در طراحی نماهای ساختمان

معمار انتخاب مصالح نما را مهمترین تصمیم پروژه می نامد. در نهایت آجر به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که برای این پروژه و بیان مفاهیم مورد نظر معمار داشت به عنوان مصالح نما انتخاب شد. چیدمان زیبا و خاص آجر در نمای این پروژه یادآور تار و پود پارچه است و بافتی پارچه ای شکل را به نما داده که با کاربری های واقع در خیابان اینسادونگ مطابقت دارد. خلل و فرجی که بافت تار و پود مانند آجر برای نما بوجود آورده موجب شفافیت نما و مشخص بودن شیشه پشت نما شده است. همچنین سایه اندازی های زیبایی نیز بر روی نما بوجود آمده که همراه با تغییر زاویه خورشید در طول روز تغییر کرده و پویایی خاصی به نما بخشیده است. تیم طراحی با توجه به این موارد و حس سنتی گونه ای که آجر به نما می بخشد تصمیم به استفاده از این مصالح کاربردی و جذاب کردند.

آجر در طراحی نماهای ساختمان

میزان خلل و فرج و شفافیت نما نیز با آجر کاملا قابل کنترل است بدین شکل که آجر در مکان هایی که نیاز به حفظ حریم دارند و نباید از خیابان دیده شوند، شکل بسته تری به خود گرفته و در قسمت هایی از ساختمان که چنین نیازی نبوده نما با فاصله گرفتن آجرها شفاف تر شده است. به لحاظ اجرایی از آنجایی که آجر به تنهایی نمی توانست ایستایی داشته باشد از یک قاب فلزی اتصال یافته به سازه جهت مهار آجر استفاده شد.

طراح نمای پوسته ای آجری را به لباسی تشبیه می کند که همانطور که لباس بدن را فرا می گیرد، این پوسته آجری نیز ساختمان را در بر گرفته است. همانطور که لباس با وجود احاطه کردن بدن اجازه تنفس را به بدن می دهد، نمای آجری نیز با خلل و فرجی که دارد به ساختمان اجازه تنفس داده و در عین حال آن را از گرمای خورشید نیز مصون می دارد.

آجر طراحی داخلی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه