طراحی نمای خلاقانه با استفاده از قطعات سنگ پلاک

طراحی نمای خلاقانه با استفاده از قطعات سنگ پلاک

معمار: آلبرتو دسوزا اولیویرا

مکان: لیسبون، پرتغال

طراحی نما با استفاده از لوور سنگی

یکی از مهمترین مصالحی که امروزه در طراحی نما در کشور ما استفاده می گردد سنگ پلاک است. معمولاً زمانی که نامی از سنگ در طراحی نما برده می شود به فکر نماهای کلاسیک و یا نماهای مدرن ترکیبی با آجر یا مصالح دیگر می افتیم. در این مطلب ساختمانی را معرفی می کنیم که با استفاده از سنگ پلاک و با دیدی خلاقانه نمایی را طراحی کرده که علاوه بر زیبایی و جذابیت به نیازهای زیست محیطی، آسایش حرارتی و صرفه جویی در مصرف انرژی نیز پاسخ داده است. این ساختمان می تواند نمونه ای از خلاقیت در طراحی نما بوده و ما را بدین فکر اندازد که می توان با نگاهی متفاوت با استفاده از مصالح معمول طراحی های بدیعی خلق کرد.

طراحی نما- لوور سنگی

در طراحی نما از لوورها یا سایبان های خورشیدی جهت سایه اندازی و محافظت ساکنین از تابش مستقیم نور خورشید بر روی نما استفاده می شود. طراحان نما معمولاً از مصالحی مانند آلومینیوم، چوب یا پی وی سی برای طراحی لوور در نما بهره می برند اما در این ساختمان طراح از سنگ پلاک به کار رفته درون چهارچوب فلزی به عنوان لوور متحرک در نما استفاده کرده است.

طراحی نما - سنگ پلاک - نمای نزدیک

طراح این نما را «نمای جهش یافته» نامیده است. اشاره او در این نامگذاری نگاه متفاوت و نوآورانه ایست که به کاربرد دو عنصر سنگ پلاک و لوور در طراحی نما داشته است. لوورهای طراحی شده توانایی حرکت درون ریل های افقی و همچنین در راستای محور عمودی را دارا بوده و همین توانایی این مجموعه مسکونی را به یک تندیس شهری تبدیل کرده که شکل آن در هر ساعتی از شبانه روز تغییر کرده و نمایی متفاوت را به رهگذران نمایش می دهد.

گرافیک زیبا، پویایی، توجه به مسائل زیست محیطی، نگاه خلاقانه و متفاوت را می توان از جمله عوامل موفقیت این پروژه نامید.

طراحی نما - جزئیات لوور سنگی

نظرات
تماس با ما

آدرس: میدان هفت تیر، خیابان شهید مفتح، کوچه زهره، پلاک 20

تماس: 09124499915

ایمیل: info@facade-interior.com

مدیریت: محمد بلوردی