گروه مهندسی ماترن در سال 1392 فعالیت خود را در زمینه طراحی و اجرای ساختمان های متعدد در سطح تهران و شهرستان ها شروع کرده و طی این سال ها موفق شده ایم مجموعه ای از بناهای ارزشمند را در سطح تهران و کشور اجرا کنیم. هدف ما متفاوت بودن با توجه به دانش و توانایی های مجموعه خود است.

Instagram feed

0912-4499915 m.bolvardi17@gmail.com

مرکز سلامت شمال مدیترانه/گروه معماران فرر

خانهدسته‌بندی نشدهمرکز سلامت شمال مدیترانه/گروه معماران فرر

مرکز سلامت شمال مدیترانه/گروه معماران فرر

مرکز سلامت شمال مدیترانه/گروه معماران فرر

معماران: گروه معماران فرر

مکان: آلمریا، اسپانیا

مسئول طراحی: خوزه آنخل فرر

تیم طراحی: خاویر سیمون، آنتونیو پالنزولا، مانوئل آلونسو

سال ساخت: 2010

طراحی نما - همساز با اقلیم

ساختمان دارای یک زیرزمین، طبقه همکف و طبقه اول است. بام ساختمان تخت بوده و فقط سیستم های تأسیساتی و وسایلی برای نگهداری ساختمان در آن قرار دارد. در مرکز ساختمان مجموعه ای از حیاط های مرکزی قرار دارد که نقش تأمین نور و تهویه را برای فضاهای مختلف ساختمان بر عهده دارد. برای نمای ساختمان طرحی کاملاً مدرن بر اساس استفاده از صفحات سرامیکی در نظر گرفته شد. این صفحات سرامیکی در واقع پوسته دوم ساختمان بوده که بر روی یک سازه فلزی اتصال یافته به سازه بتنی ساختمان قرار گرفته اند. 

طراحی نما متناسب با اقلیم دوم

طبقه همکف ساختمان شامل ورودی و فضای پذیرش، فضاهای مدیریتی، درمانگاه بزرگسالان، درمانگاه جراحی کوچک، درمانگاه اطفال و فضاهای خدماتی و پشتیبانی می شود. طبقه اول نیز فضاهایی مانند کلاس های آموزش بهداشت، اتاق کارکنان و فضاهای خدماتی و پشتیبانی را در بر می گیرد. در زیرزمین ساختمان نیز پارکینگ ها و انباری ها جای گرفته اند.

نمای ساختمان که مشخصه اصلی و قابل توجه ساختمان است از دو پوسته اتصال یافته به یکدیگر تشکیل شده است. پوسته بیرونی از قطعات مدولار سرامیک با طرح مرمر سفید تشکیل شده که بر روی سازه فلزی سبکی قرار گرفته اند. این پوسته توسط سازه فلزی خود به سازه اصلی بتنی ساختمان اتصال یافته است. قسمت هایی از پوسته که قطعات سرامیکی باز شده اند باعث ورود نور روز به صورت غیر مستقیم به فضای داخل می شوند. این نور علاوه بر اینکه آزار دهندگی نور مستقیم خورشید را ندارد فضا را نیز روشن کرده و باعث کاهش مصرف انرژی می شود. علاوه بر این وزش باد ورودی نیز موجب خنکی فضا در تابستان می شود. بنابراین پوسته دوم نما علاوه بر زیبایی منحصر به فرد ساختاری مبتنی بر اصول طراحی پایدار را نیز برای ساختمان به وجود آورده و موجب کاهش مصرف انرژی شده است. بازشوهای جذاب با طرح گرافیکی زیبا به همراه نورپردازی شب جلوه ای بسیار دیدنی به ساختمان بخشیده است که در تصاویر می توانید مشاهده نمایید.

طراحی نما جزئیات

این طراحی نما را می توان نمونه مناسبی از هماهنگی بین زیبایی معمارانه و علم معماری پایدار دانست که نشان می دهد یک طراحی اقلیمی می تواند مبتنی بر اصول زیبایی شناسی نیز باشد.

فضای بین دو پوسته

ارسال دیدگاه