گروه مهندسی ماترن در سال 1392 فعالیت خود را در زمینه طراحی و اجرای ساختمان های متعدد در سطح تهران و شهرستان ها شروع کرده و طی این سال ها موفق شده ایم مجموعه ای از بناهای ارزشمند را در سطح تهران و کشور اجرا کنیم. هدف ما متفاوت بودن با توجه به دانش و توانایی های مجموعه خود است.

Instagram feed

0912-4499915 m.bolvardi17@gmail.com

طراحی ویلا

خانهطراحی ویلا

طراحی ویلا یکی از مهم ترین موضوعات مربوط به حوزه مهندسی می باشد. امروزه مهندسان و معماران حرفه ای تلاش دارند بهترین و زیباترین ویلاها را برای مشتریان خود طراحی نمایند.گروه مهندسی ماترن نیز همواره تلاش کرده با بهره گیری از تخصص و مهارت نیروهای خود رضایت مشتریان را جلب نماید.

هنر طراحی ویلا از این جهت اهمیت دارد که بر خلاف سایر سازه ها یا برج های مسکونی و تجاری، معمار یا مهندس طراح، می تواند از خلاقیت بیشتری در این حوزه بهره مند باشد.

ویلاها کاربردهای گوناگونی دارند که هر شخص متناسب با علایق خودش از آن ها استفاده می کند. به طور کلی در طراحی ویلا، معمار می تواند آزادانه به طرح های خود عمل کند و در ویلاها می توان طرح های متفاوتی را ایجاد کرد.

علم مهندسی و معماری از دیرباز بوده و سابقه طولانی نیز دارد. طراحی ویلا یکی از پیچیده ترین و در عین حال جذاب ترین بخش های معماری محسوب می شود. معمولا طراحی ویلا به شکل های مختلفی صورت می گیرد که اگر بخواهیم در مورد طبقه بندی طراحی ویلا صحبت کنیم، می توانیم به طراحی ویلا به سبک مدرن و طراحی ویلا به سبک کلاسیک اشاره کنیم.

طرح کلاسیک و مدرن دو طبقه بندی مجزا از هم هستند که هر یک از این طرح ها بر اساس سلیقه و نظر افراد تعیین می شوند. اگر بخواهیم در مورد ویلا تعریفی داشته باشیم می توانیم بگوییم که ویلا به ساختمانی اطلاق می شود که معمولا در خارج از شهر قرار داشته و اطراف آن خالی از ساختمان های مختلف می باشد.

در ساختمان های معمولی مسکونی مانند آپارتمان ها، محدودیت هایی از نظر عبور و مرور و برخی مشکلات شهری مشاهده می شود، در صورتی که در ویلاها، چنین مشکلاتی مشاهده نمی شود.

البته گفتنی است که اگر به فکر طراحی و ساخت ویلا در مناطق شهری و داخلی هستید، باید به قوانین مربوط به ساختمان سازی و مقررات واستانداردهای تعیین شده که توسط سازمان نظام مهندسی کشور تعیین شده اند، توجه کافی را داشته باشید تا دچار مشکلات نشوید. در طراحی ویلا معمار همه تلاش خود را می کند تا پروژه ای زیبا، و باکیفیت تحویل مشتری مورد نظر بدهد.

سعی کنید قبل از طراحی و ساخت ویلا با مشاوره از کارشناسان مربوطه، تمامی اقدامات لازم قبل از ساخت را انجام دهید.

طراحی ویلا

در طراحی ویلا، اختیارات معمار بیشتر از طراحی سایر سازه ها می باشد.

 در واقع داشتن خلاقیت لازمه طراحی ویلا می باشد. این تخصص دارای برخی اصول و رویه کلی می باشد که هنگام ساخت ویلا، باید به تمامی این اصول و مقررات توجه کرده تا  فرایند طراحی به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

 اینکه هدف شما از طراحی و اجرای ویلا چیست و میزان بودجه شما چقدر است و از چه شرکتی می خواهید استفاده کنید و بسیاری از سوالات دیگر، بخشی از مراحل طراحی ویلا محسوب می شود.

در این مقاله در مورد طراحی ویلا و مسائل و نکات مربوط به آن، مطالبی را بیان کرده و توضیحات لازم را خدمتتان ارائه خواهیم داد.

برای طراحی ویلا چه مراحلی را باید بگذرانیم

در این قسمت به مراحل مربوطه می پردازیم:

 • هدف و علت طراحی ویلا
 • استفاده از یک شرکت معتبر
 • بررسی وضعیت مالی جهت اقدامات لازم
 • ارتباطات بین شما و کارفرما
 • بررسی وضعیت زمین و ارتباطات لازم
 • شروع فرایند طراحی ویلا و اتمام پروژه

برای طراحی ویلا بایستی مراحلی را طی کنید تا بتوانید صاحب یک ویلا شوید. قدم نخست این است که بدانید هدف و غایت نهایی شما از طراحی ویلا و داشتن یک ویلا چیست. انگیزه های گوناگونی جهت طراحی ویلا وجود دارد.

برای مثال برخی افراد برای تفریح و خوش گذرانی، به فکر طراحی و ساخت یک ویلا هستند. برخی از افراد برای اهداف مختلف شخصی خودشان اقدام به ساخت ویلا می کنند.

برای مثال برخی با این ذهنیت اقدام به طراحی و اجرای ویلا می کنند که قصد سرمایه گذاری و ساخت یک شهرک ویلایی را در سرخودشان دارند. پس اینکه شما چه تصور و هدفی از طراحی ویلا دارید، بسیار مهم می باشد. دومین قدم استفاده از یک شرکت معتبر مهندسی می باشد.

شرکت های پیمانکاری ساختمانی متفاوتی در کشور وجود دارند که هر کدام کارنامه و پروژه های اجرایی متفاوتی دارند. سعی کنید از شرکتی استفاده کنید که در زمینه طراحی و اجرای ویلا تخصص کافی داشته باشد و به تمامی مسائل مربوط به ساخت و طراحی ویلا، آگاهی و اشراف کامل داشته باشد.

 سومین و شاید مهم ترین بخش مربوط به این است که بدانید میزان بودجه و سرمایه گذاری و شرایط مالی شما به چه صورت است. همان طور که می دانید ساخت و طراحی ویلا هزینه های بسیار زیادی دارد.

طراحی نمای ویلایی

در طراحی ویلا بایستی به مسائل مالی و اقدامات لازم توجه ویژه ای شود.

بررسی مراحل طراحی ویلا

سایر مراحل طراحی ویلا شامل موارد ذیل هستند:

 • ارتباطات مستمر شما و کارفرمای مورد نظر
 • بررسی های صورت گرفته در مورد وضعیت پروژه
 • محاسبه کلیات پروژه و اتمام فرایند مورد نظر

 اینکه شما در چه حد می خواهید هزینه بکنید، بسیار مهم می باشد.

 هر چقدر به جزئیات و دکوراسیون داخلی و خارجی توجه بیشتری شود، قطعا هزینه های بیشتری نیز خواهد داشت. از مراحل مربوط به طراحی ویلا، ارتباطات بین شما و کارفرما می باشد.

شما برای ارائه درخواست ها و نیازهای خودتان، باید با مهندس ارشد مجموعه در ارتباط باشید و از طریق این ارتباطات و راهنمایی های لازم توسط گروه مهندسی، مراحل طراحی و ساخت ویلا طی شود.

 در نهایت اینکه بعد از بازرسی های کلی و اقدامات صورت گرفته، نوبت به شناسایی زمین مورد نظر و اقدامات بعدی جهت طراحی ویلا می باشد. زمین مورد نظر بررسی شده و شرایط کلی زمین اعم از متراژ، محیط و اقلیم و بسیاری از عوامل دیگر توسط مهندسان شرکت مربوطه بررسی می شوند.

پس از صدور تاییدیه اصلی توسط گروه مهندسی مراحل ساخت شروع می شود. سرانجام بعد از اقدامات عملیاتی، پس از مدتی پروژه مذکور به اتمام می رسد.

قابل ذکر است که گروه مهندسی ماترن، یکی از مطرح ترین شرکت ها در حوزه طراحی ویلا می باشد که با برخورداری از مهندسان و طراحان حرفه ای و کارآزموده، پروژه های بزرگ طراحی ویلا و دکوراسیون داخلی و خارجی را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند.

طراحی داخلی ویلا

در طراحی ویلا بررسی های لازم توسط مهندسان ارشد مجموعه صورت می گیرد.

اصول طراحی ویلا شامل چه مواردی می شوند

گفتیم که طراحی ویلا دارای قواعد و اصول خاصی می باشد که در این بخش به این موضوع می پردازیم:

 • انتخاب صحیح رنگ ها
 • توجه به نورپردازی در طراحی ویلا
 • توجه به الگوها و بافت ها
 • در نظر گرفتن اقلیم و شرایط محیطی
 • توجه به دکوراسیون داخلی و خارجی

طراحی ویلا بایستی به صورت اصولی و بر طبق ضوابط و اصول مهندسی صورت بگیرد. مدت زمان پروژه، توجه به نیازهای مشتری و هزینه طراحی ویلا بسیار مهم می باشد.

 اولین اصل از اصول مربوط به طراحی ویلا، توجه به نوع رنگ های به کار رفته در ساخت ویلا می باشد. دکوراسیون ویلا یکی از مهم ترین بخش های پروژه ویلاسازی می باشد. اینکه در داخل ویلا و یا در محیط اطراف آن، از چه رنگ هایی و از چه ترکیبی استفاده کنید، بسیار مهم می باشد.

بایستی از رنگ هایی استفاده شود که با روحیه انسان و محیط اطراف سازگاری لازم را داشته و فضای مناسبی را برای زندگی و اقامت در ویلا فراهم کند. بهتر است که رنگ های استفاده شده تکراری نبوده و حالت تضاد رنگ ها در دکوراسیون داخلی مد نظر قرار گیرد.

دومین مسئله مربوط به نورپردازی می باشد. نورپردازی یکی از اصلی ترین بخش های طراحی ویلا می باشد. هدف از طراحی ویلا، ایجاد یک محیط زیبا می باشد.

طراحان حرفه ای به مسئله نورپردازی توجه ویژه ای دارند و می دانند که از چه نوع نوری جهت زیباسازی ویلا استفاده کنند. برای مثال در ویلاهای مدرن سبک نورپردازی، به صورت سبک می باشد.

 نورهای مخفی استفاده شده در محیط بیرون، چراغ های دیواری که جهت حیاط ویلا در نظر گرفته شده است، نورافکن های بزرگ و کوچکی که در مکان های مشخص جهت ایجاد روشنایی مناسب ایجاد شده اند و بسیاری از موارد فنی دیگر، مربوط به حوزه نورپردازی در طراحی ویلا می باشند.

 از آنجا که ویلا در مناطق خارج از شهر ساخته می شود، پس بایستی به مسئله نورپردازی صحیح و اصولی توجه ویژه ای شود. البته گفتنی است که نورپردازی مختص ویلاهای مدرن نیست، بلکه در ویلاهای سنتی و کلاسیک نیز به این موضوع می پردازند و بسیار اهمیت دارد.

طراحی نما ویلایی

در طراحی ویلاهای مدرن، به موضوع نورپردازی اهمیت ویژه ای می دهند.

بررسی سایر اصول طراحی ویلا

گفتیم که طراحی ویلا دارای اصول خاصی می باشد و در بالا آن ها را بررسی کردیم. حال به سایر اصول مربوطه می پردازیم:

 • در نظر گرفتن الگوها و بافت های هر منطقه
 • در نظر گرفتن ساختار داخلی و محل قرارگیری صحیح اشیا
 • رعایت تناسبات

 سومین مسئله در اصول طراحی ویلا، توجه به الگوها و بافت ها می باشد. هنگام مشاهده یک ساختمان به در و پنجره ها، اندازه و رنگ آن ها، مکان قرارگیری و بسیاری از موارد دیگر توجه می کنید. توجه به الگوها و بافت ها در طراحی ویلا موجب می شود که ویلای مورد نظر، هارمونی و هماهنگی لازم را با  محیط اطراف داشته باشد.

همچنین اندازه پنجره ها و درها و سایر بخش های یک ویلا، از نظر بصری و زیبایی ظاهری نیز حائز اهمیت است. جهت استفاده از یک الگوی خاص که مد نظر شما می باشد، باید به حجم های هندسی و اندازه و خطوط شکسته و مورب و نوع طراحی دقت داشته باشید.

عناصر به کار رفته در دکوراسیون داخلی و خارجی با یکدیگر متفاوت می باشند. عناصری که در محیط بیرونی ویلا استفاده می شود، شامل گیاهان و درختان، مبل ها و صندلی ها، نورپردازی و بسیاری از عناصر دیگر هستند.

توجه به اندازه و ابعاد و رنگ و طرح این عناصر، مهم بوده و در این صورت است که تناسب لازم بین الگوها و بافت ها رعایت می شود.

اصل بسیار مهم و کلیدی بعدی توجه به محیط و اقلیم منطقه مورد نظر جهت طراحی ویلا می باشد. همان طور که می دانید، ایران دارای آب و هوای چهار فصل و متفاوتی نسبت به سایر مناطق می باشد. ساخت ویلا در شمال یا جنوب کشور، تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند و باید اقلیم و شرایط کلی این مناطق را در نظر گرفت.

 آب و هوای شمال کشور خزری و کوهستانی بوده و در بیشتر مواقع شرجی بوده و همراه با بارندگی باران می باشد. بر خلاف شمال کشور، منطقه جنوب ایران بسیار گرم و خشک می باشد که با شرایط شمال کشور بسیار متفاوت است.

 در حالت کلی بایستی به اقلیم مورد نظر و آب و هوا و شرایط محیطی توجه شود. در واقع با توجه به محیط مورد نظر است که مصالح مناسب ساخت ویلا تهیه می شود.

طراحی محوطه ویلا

در طراحی ویلا، به مسائلی مانند شرایط اقلیمی و آب و هوای محیط، باید توجه شود.

نکات کلیدی در مورد اصول طراحی ویلا

در بخش زیر برخی نکات و مسائلی که باید در طراحی ویلا در نظر بگیرید را برایتان بیان می کنیم:

 • استفاده از مصالح مناسب با محیط و اقلیم منطقه
 • رعایت ابعاد و اندازه اشیا
 • استفاده از رنگ های مناسب با نوع طرح
 • توجه به باغ و محل استراحت مهمانان

 بایستی از مصالحی استفاده شود که سازگاری و هماهنگی و مقاومت لازم در برابر تغییرات اقلیمی را داشته باشند.

در مورد طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ویلا نیاز هست که برخی نکات بسیار مهم مد نظر معمار و مهندس مجموعه قرار بگیرد. به عنوان مثال مشاهده می شود که در طراحی ویلاهای مدرن و لوکس، پنجره های قدی گوناگونی را استفاده می کنند.

استفاده از پنجره های بزرگ به این علت است که شخص ساکن در ویلا، به راحتی بتواند محیط بیرون و مرکز حیاط را ببینید و تمرکز کافی به محیط بیرون و باغ و محوطه ویلا داشته باشد. معمولا برای این کار از دوبلکس و سقف های بلند بهره می گیرند.

همچنین در طرح ها و ویلاهای مدرن، بخش های عمومی و خصوصی را به صورت مجزا در نظر می گیرند. در طرح های کلاسیک اصولا از رنگ های خنثی و تیره استفاده می کنند تا مفهوم سنتی بودن و اصیل بودن طرح کلاسیک را برای مخاطب مورد نظر القا کنند.

در ویلاهای مدرن از رنگ های روشن استفاده می کنند تا هارمونی کافی و لازم با اشیا به کار رفته در مجموعه را داشته باشد. یکی از مهم ترین بخش های یک ویلا، مربوط به قسمتی است که در آنجا به استراحت و تفریح می پردازند. برای مثال باغ و آلاچیق جزو بخش تفریحی ویلا هستند. بایستی در طراحی ویلا، به نوع باغ مورد نظر و ابعاد آن، از نظر بصری توجه شود.

برای مثال باغ و محل استراحت مهمانان باید به گونه ای طراحی شود که فضای آرامی داشته و مخاطب احساس راحتی بکند. طراحی باید به صورتی باشد که به صورت مناسب و صحیح، ارتباطات بین مکان های عمومی و خصوصی و محل استراحتگاه و بسیاری از بخش های دیگر، به شکل صحیحی صورت بگیرد و مسیرهای ارتباطی سخت و پرپیچ و خم نباشند.

 پس نیاز هست که به اصول طراحی ویلا و رعایت نکات مربوط به آن توجه کافی و لازم شود تا ویلا، به بهترین شکل ممکن ساخته شود. توصیه می کنیم طبق اصول و برنامه تنظیم شده و مشاوره با مهندسان گروه به این کار مبادرت ورزید.

طراحی ویلا قیمت

توجه به باغ و محل استراحت و تناسب بین اجزا از جمله اصول طراحی ویلا محسوب می شود.

بررسی پلان مربوط به طراحی ویلا

در این بخش به بررسی پلان و نقشه مربوط طراحی ویلا و مسائل مربوط به آن می پردازیم:

 • اتاق نشیمن
 • آشپزخانه
 • غذاخوری
 • اتاق خواب
 • ورودی ویلا
 • سرویس بهداشتی و حمام

داشتن یک پلان یا نقشه در طراحی ویلا ضروری می باشد. در واقع پلان مشخص کننده محل قرارگیری فضاهای اصلی یک ویلا می باشد. بعد از بررسی ها و نقشه کشی های کلی، وقت آن است که به پلان کلی ویلا پرداخت.

از اتاق نشیمن شروع می کنیم. اتاق های نشیمن معمولا در جوار ورودی ویلاها قرار دارند، به طوری که فضای کافی جداگانه ای جهت حفظ حریم شخصی ایجاد شده باشد.

 معمولا و بر اساس تجربه ای که مهندسان دارند، توصیه می شود که اتاق نشیمن بایستی به صورت مجزا بوده و محل رفت و آمد عمومی نباشد. همچنین از محل خواب و استراحت نیز باید جدا باشد. آشپزخانه باید در نزدیکی ورودی ویلا قرار بگیرد که این موضوع نیز علت خاص خودش را دارد.

 از آنجا که آَشپزخانه بخش عمومی هر خانه یا ویلا محسوب می شود، به همین خاطر جهت راحتی در حمل و نقل مواد غذایی و امور ضروری، بهتر است که نزدیک ورودی ویلا قرار بگیرد.

همچنین بهتر است ارتباط مستقیمی بین آشپزخانه و نشیمن گاه وجود داشته باشد تا افراد خانواده به بازی و عبور و مرور کودکان نظارت کافی را داشته باشند. در مورد غذاخوری باید عرض کنیم که باید در جوار آشپزخانه قرار بگیرد تا ساکنان و مهمانان به راحتی بتوانند به صرف غذا بپردازند.

همچنین بهتر است که اتاق غذاخوری وسط آشپزخانه و نشیمن گاه واقع شده باشد تا فرد مورد نظر احساس راحتی بیشتری داشته باشد. اتاق خواب بخشی است که بسیار مهم می باشد. هم از نظر دکوراسیون داخلی و هم از نظر محل دسترسی باید در مکانی واقع شود که محل عبور و مرور نباشد.

 بهتر است فاصله کافی با فضاهای عمومی مثل آشپزخانه و محل نشیمن گاه حفظ شود. از آنجا که اتاق خواب جهت استراحت می باشد، بایستی در محیطی بسیار آرام قرار بگیرد.

توصیه می شود که برای جداکردن فضای اتاق خواب با بخش های مختلف ویلا مانند آشپزخانه یا نشیمن گاه از راهرو یا یک دالان خصوصی استفاده شود. البته گفتنی است که می توانیم اتاق خواب را به گونه ای طراحی کنیم که در نزدیکی حیاط قرار داشته باشد.

طراحی ویلا مدرن

در طراحی ویلا، پلان باید به گونه ای طراحی شود تا فضاهای عمومی و خصوصی ارتباط غیر مستقیمی باهم داشته باشند.

برخی نکات در مورد پلان طراحی ویلا

برخی نکات کلیدی در حوزه پلان وجود دارد که عبارت اند از:

 • توجه به زیبایی های ظاهری و تناسبات بین فضاها
 • دقت در طراحی و قراردادن فاصله و فضای مناسب بین نشیمن گاه و آشپزخانه
 • توجه به نوع ساختار ورودی ویلا

با قرار داشتن اتاق خواب در نزدیکی حیاط، فضای مناسبی جهت مشاهده باغ و محیط بیرون ویلا را فراهم کرده ایم. ورودی ویلا از نظر بصری اهمیت داشته و اولین بخش از یک ویلا مربوط به ورودی آن می باشد. ورودی ویلای شما باید به گونه ای طراحی شود که احساس مثبت و خوبی برای افراد منتقل شود. شخصی که برای بار اول، وارد ورودی ویلای شما می شود، تحت تاثیر جو موجود در ورودی ویلا قرار می گیرد.

در واقع ورودی یک ویلا بیانگر دیدگاه ساکنین و نظر و اندیشه آنان می باشد و به نوعی طرز تفکر شما را به دیگران نشان می دهد. ورودی ویلا بایستی زیبایی و جذابیت کافی را داشته باشد و فضای کافی جهت عبور و مرور داشته باشد.

 همچنین باید به گونه ای طراحی شود که در برابر تغییرات محیطی مانند بارش باران یا برف، گرد و خاک مقاومت لازم را داشته باشد. همچنین چون ورودی در ابتدای ویلا واقع شده است، در طراحی ویلا به این موضوع توجه می کنند که مخاطب یا مهمان شما از طریق ورودی ویلا، دسترسی ساده و راحتی به بسیاری از محل ها و فضاهای داخلی را داشته باشد.

حفظ حریم شخصی برای خانواده در ساخت فضای سرویس بهداشتی و حمام باید در نظر گرفته شود. استفاده از جدیدترین تکنولوژی و امکانات در ساخت سرویس بهداشتی بسیار ضروری می باشد. به طور کلی پلان و نقشه یک ویلا به شکل های مختلفی و بر اساس علاقه مشتریان و با بررسی وضعیت کلی صورت می گیرد.

هنگام طرح پلان به مسائل متفاوتی از جمله اندازه فضاهای موجود، نحوه دسترسی افراد به فضاهای مختلف، زیبایی ظاهری و مسائل مالی و بسیاری از عوامل دیگر توجه می شود.

طراحی ویلا قیمت مناسب

بخش بندی طراحی ویلا از نظر ساختاری، به صورت دوبلکس، تریبلکس و فلت و نیم فلت می باشد.

در طراحی ویلا به مسائل مربوط به روانشناسی افراد و روحیه آن ها و طرز تفکر و نگرش ساکنین ویلا دقت می شود و بر اساس خواسته ها و علایق و تمایلات آن ها مراحل طراحی و ساخت یک ویلا صورت می گیرد.

 نیاز هست که ضوابط ساختمانی و نظارت بازرسان مربوطه در طی فرایند انجام شود تا از نظر قانونی دچار مشکلات نشوید. دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا باید به شکلی باشد که ایده‌ آل بوده و استانداردهای لازم را داشته باشد.

 همچنین بایستی به کارکرد فضاهای موجود در طراحی ویلا دقت شود. برای مثال علاوه بر ایجاد فضای سبز در حیاط ویلا، می توانید با کاشتن چند درخت از میوه آن ها نیز استفاده کنید.

 همچنین برای داشتن یک ویلای لوکس و بسیار شیک نیاز هست که از استخر روباز، آب نما، آلاچیق و برخی فضاهای خاص در داخل ویلا استفاده کنید. در این صورت ویلای شما بسیار چشمگیر و زیبا خواهد بود. اگر بخواهیم در مورد طبقه بندی و ساختار ویلا نیز صحبت کنیم باید بگوییم که اصولا ویلاها به صورت دوبلکس، تربیلکس، فلت و نیم فیلت موجود هستند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارند

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و با مشاوران گروه مهندسی ماترن مشورت نمایید. اگر برای ویلای خود تنها نیاز به طراحی نما دارید نیز می توانید به جهت اطلاع بیشتر به صفحه طراحی نما مراجعه فرمایید.

متاسفانه، بخش دیدگاه ها در حال حاضر غیرفعال است.